Čím je v dnešní době, kdy se každou chvíli zdražují energie, výhodné topit tak, aby to nestálo majlant?

Na takovou otázku neexistuje jednoznačná odpověď, technologických možností je spousta, topit se dá dřevem, uhlím, elektřinou, plynem nebo taky sluníčkem. My v poslední době často instalujeme kombinace takových zařízení. Jednou z nejoblíbenějších a nejzajímavějších variant je instalace solárních kolektorů na střechu, tepelného čerpadla do technické místnosti a krbových kamen do obývacího pokoje. Od jara do podzimu tak máte dostatek tepla ze slunečního záření, na podzim si večer zapálíte v krbu a příjemně se ohřejete, když pak v zimě nemáte dostatek tepla ze slunce nebo z ohně, sepne se automaticky tepelné čerpadlo a dům dohřeje. Navíc celkové náklady na topení jsou v takové případě velice nízké, při porovnání s tradičními způsoby topení stojí takové topení každý rok méně než půlku.

 

Solární systém Tepelné čerpadlo Peletkový kotel 

 

Člověk tedy nemusí chodit přikládat do kotle, když se mu nechce a přesto topí levně. Nevyjde ale pořízení takového systému příliš draze?

Tak jak se vyvíjejí nové technologie dochází ke stálému zlevňování a tak takový systém stojí polovinu toho co stál ještě před pár lety. Navíc nyní je ta nejvhodnější doba pro výměnu topení, protože ministerstvo životního prostředí otevřelo dotační program Nová zelená úsporám, díky kterému je možné na pořízení nového kotle či topení získat dotaci až 75%.

Je třeba instalovat všechny vyjmenované zdroje tepla?

Samozřejmě, že ne. Dotace lze čerpat i na jednotlivá opatření samostatně. Můžete si např. nainstalovat pouze solární kolektory nebo pouze peletkový kotel.

Na co tedy vlastně jde čerpat dotace a jak kolik peněz je možné získat?

Podle pravidel, které ministerstvo životního prostředí vyhlásilo je možné instalovat solární kolektory, tepelná čerpadla vzduch-voda i země-voda, krbová kamna, moderní zplynovací kotle na dřevo
a automatické kotle na peletky. Dotace jsou od 40% do 75%. Např. na zmíněnou kombinaci je dotace 175.000 Kč. Na samostatné solární kolektory se poskytuje dotace 50.000 Kč.

Kotel na dřevo Krbová kamna Tepelné čerpadlo země - voda

 

Když budu mít schválenou dotaci, můžu si to pak nainstalovat sám?

Bohužel tato varianta není možná, jednou z podmínek schválení dotace je, že bude systém instalován firmou zapsanou v seznamu odborných dodavatelů programu Zelená úsporám a že při instalaci budou použity pouze výrobky zapsané do tohoto programu.

Není takové zpracování dotace složité, je třeba vyplnit spoustu papírů?

Správný dodavatel Vám nabídne nejen dodávku topného systému, ale také vyřízení dotace. Pro to, abyste mohli žádost podat je třeba zpracovat projekt a odborný posudek a také správně vyplnit žádost a všechny požadované přílohy. Není to úplně jednoduché, měli byste proto tuto službu požadovat po Vašem dodavateli.

Stačí tedy vybrat vhodnou firmu, která všechno zařídí, podá žádost o dotaci a pak celý systém nainstaluje a zprovozní nebo je někde háček?

Je třeba se rozhodnout rychle. Příjem žádostí o dotaci bude zahájen na začátku srpna a systém schvalování je nastaven stylem kdo dřív přijde, ten dřív mele. Vzhledem že alokované prostředky
pro čerpání dotací nejsou neomezené je výhodné být mezi prvními, kteří žádost podají. Pokud se žádost podá včas a správně, pak je její schválení téměř jisté.

Může se stát, že žadatel dotaci neobdrží?

Stát se může cokoliv. Stane se tak ale jedině, kdyby už byly vyčerpány prostředky alokované do této výzvy nebo pokud by žadatel nesplnil předem stanovené podmínky. V rámci programu Zelená úsporám, který byl v běhu v letech 2009-2012 jsme úspěšně podali více než 2000 žádostí o dotaci a 99% z nich bylo v pořádku schváleno.

 

Reportáž

 

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.