Topný faktor tepelného čerpadla

Co určuje cenu tepelného čerpadla? Kromě typu čerpadla ovlivňuje výši ceny tepelného čerpadla řada parametrů především však topný výkon čerpadla. Cena se také mění v závislosti na dalších možnostech, které tepelné čerpadlo nabízí jako chlazení, průtokový ohřívač, zásobník vody, připojení k solárnímu systému atd. 

Topný faktor, označovaný zkratkou COP – Coefficient of Performance, je klíčovým parametrem pro výběr tepelného čerpadla. Právě topný faktor určuje totiž účinnost tepelného čerpadla. Topný faktor vyjadřuje poměr mezi vyrobeným teplem prostřednictvím tepelného čerpadla a elektrickou energií, kterou za provozu spotřebuje. Například pokud má tepelné čerpadlo výkon 15 kW a provozní spotřebu 3 kW, vypočte se jeho topný výkon 15/3=5.

Platí tedy pravidlo, že čím vyšší topný faktor, tím je nižší spotřeba elektrické energie na provoz tepelného čerpadla a tím rychlejší bude návratnost tepelného čerpadla. Jaký je optimální topný faktor? Obvykle se topný faktor tepelných čerpadel pohybuje mezi 2,5 až 5, ale mění se v závislosti na okolním prostředí.

SCOP neboli Seasonal Coefficient of Performance je ukazatelem průměrných hodnot, které zaznamenávají kolísání během celé topné sezóny v závislosti na změnách klimatických podmínek. Průměrné hodnoty SCOP se řídí normou EN 14 511 a mohou být také označovány Seosonal Performance Faktor (SPF) nebo Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER). Při výběru tepelného čerpadla si vždy dávejte pozor, abyste srovnávali hodnoty topného faktoru za provozu ve stejných klimatických podmínkách. 

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.