Tepelná čerpadla vzduch voda 

Nejčastěji využívaným typem jsou tepelná čerpadla vzduch-voda, které čerpají tepelnou energii z venkovního vzduchu. Tepelné čerpadlo funguje i při teplotách pod bodem mrazu, ale není vhodné pro budovy ve větší nadmořské výšce, kde se nižší teploty vyskytují většinu roku. Tepelné čerpadlo vzduch-voda můžete být umístěna vně i uvnitř objektu. 

Nejvhodnější využití tepelného čerpadla vzduch-voda je pro rodinné domy s podlahovým topením, kde jsou úspory největší. 

Princip tepelných čerpadel vzduch voda

Tepelná čerpadla vzduch voda fungují na jednoduchém principu, kdy získávají energii z okolí, kterou následně přeměňují na teplo. V případě tepelných čerpadel se systémem vzduch voda je zdrojem energie vzduch. Z okolního prostředí dokážou získat až ¾ energie potřebné na vytápění, takže spotřebují pouze ¼ elektrické energie. Každoročně s nimi tedy můžete ušetřit až 80% elektrické energie

Více o tom, jak fungují tepelná čerpadla vzduch voda.

Hlučnost tepelných čerpadel vzduch voda

Řada lidí, kteří zvažují koupi tepelného čerpadla, se bojí zvýšeného hluku. Hlučnost tepelných čerpadel vzduch voda je ovlivněna ventilátorem, který je venkovní část celého systému. Problém s hlučností tepelných čerpadel se objevoval hlavně v minulosti za mrazů u starších typů tepelných čerpadel.

Dnešní tepelná čerpadla vzduch voda mají již nízkootáčkové ventilátory, které spolu s dalšími vymoženostmi, jako jsou kompresory připevněné na antivibrační rámy atd., významně snižují hluk čerpadel. Hlučnost tepelného čerpadla vzduch voda, tedy jeho venkovní jednotky, se pohybuje okolo 41 dB, což je pro srovnání například i hlučnost myčky v domácnosti.  

Výhody tepelných čerpadel vzduch voda:

  • Nízké investiční i provozní náklady vedle například elektrického či plynového topení
  • Minimální prostorové nároky
  • Vhodný typ pro vytápění venkovních bazénů 

Více o výhodách tepelných čerpadel se dozvíte v článku: "Výhody tepelných čerpadel".

Nevýhody tepelných čerpadel vzduch voda:

  • Vyšší náklady o 30% v porovnání s tepelnými čerpadly země-voda
  • Nižší výkon i výstupní teplota topné vody při teplotách pod bodem mrazu
  • Kratší životnost než systém země-vzduch z důvodu namáhání kompresoru 

Tepelné čerpadlo vzduch voda zkušenosti

Předloni jsme si nechali nainstalovat tepelné čerpadlo vzduch voda. Měli jsme velké obavy nevzhledné venkovní jednotky na zahradě a především z hlučnosti, ale nakonec zbytečně. Tepelné čerpadlo tiše pracuje a venkovní jednotku jsme nechali obrůst živým plotem.

Jaroslav, Bechyně

Investovali jsme do tepelného čerpadla vzduch voda na vytápění a ohřev teplé vody v rodinném domě částku 206 890 Kč a počáteční investice se nám vrátila asi v průběhu 4 let.

Martin, Nepomuk

 

Přejít na ceníky tepelných čerpadel vzduch - voda

Zeptejte se nás jak ušetřit s tepelnými čerpadly!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.