Trubicové solární kolektory 

Trubicové solární kolektory se skládají, jak již název napovídá, z jednotlivých skleněných trubic. Uvnitř skleněné trubice se nachází měděná trubička, které vede teplonosnou látku. Aby byla eliminována možnost uniku tepla, jsou tyto trubičky uzavřeny do vakuových trubic.

Výhody a nevýhody

Díky vakuovému řešení jsou tepelné ztráty minimální. Další velkou výhodou trubicových solárních kolektorů je, že v případě poškození stačí vyměnit pouze jednotlivou vakuovou trubici. Nevýhodou solárního systému je větší hmotnost a tím i vyšší počáteční investice.

Kondenzační vakuové solární kolektory     

Kondenzační vakuové solární kolektory připomínají klasické trubicové kolektory, ale pracují na jiném principu. Využívají změny skupenství, kdy přechodem z plynné látky do kapaliny vzniká kondenzační teplo.

Slunečním zářením na měděnou trubičku se kapalina na dně trubičky vypaří a putuje k horní části kolektoru, kde dojde ke zchlazení a návratu zpět na dno trubičky v kapalném stavu. Kondenzační teplo, které se které se změnou skupenství uvolní, je přeneseno skrze průtočnou trubku do kapaliny celého solárního systému.     

Výhody a nevýhody

Kondenzační vakuové solární kolektory nejsou příliš vhodné pro ohřev vody v domácnosti. Vůbec se nehodí na vytápění vody v bazénu. Perfektně poslouží při vytápění objektů. Jejich nespornou výhodou je jejich vysoká účinnost i při menší intenzitě slunečního svitu.  

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.