Ploché solární kolektory

Ploché solární kolektory neboli deskové jsou umístěné v kovovém rámu. Uvnitř celé plochy je od vstupního místa k výstupnímu umístěna měděná trubička a jako izolace zde působí vzduch. Na povrchu plochého solárního kolektoru je pokryto sklem, jehož selektivní vrstva obsahuje absorpční látky, díky kterým dosahuje kolektor maximálního pohlcení sluneční energie a minimálního vyzařování zpět do prostoru.

Využití skleníkového efektu umožňuje solárnímu kolektoru soustředění maximální tepelné energie, která je následně předána teplonosné kapalině. Kapalina ze solárního systému je pomocí oběhového čerpadla svedena do tepelného výměníku, kde se ohřívá voda v akumulačním zásobníku.


Výhody a nevýhody

Nevýhodou plochého solárního kolektoru je jejich převážně sezónní využití, protože během zimních měsíců je jejich účinnost na minimu. Naopak v letních měsících jejich účinnost solárních panelů stoupá s intenzitou slunečního svitu. Přesto, že při poškození musí být vyměněn celý plochý solární kolektor, je cenově nejvýhodnější.

Ploché deskové vakuové kolektory   

Plochý deskový vakuový kolektor je založen na stejném principu jako ploché solární kolektory, ale pro zlepšení tepelně izolačních vlastností je umístěn ve vakuu. Díky vakuové úpravě plochého solárního kolektoru jsou tepelné ztráty do okolního prostředí mnohem menší.   

Výhody a nevýhody

Velkou výhodou plochého deskového vakuového kolektoru je jeho vysoká účinnost nejen během letních měsíců, ale i v období s nižší teplotou a intenzitou slunečního svitu. Solární systém se tedy hodí k celoročnímu použití. Jeho cena je úměrně vyšší lepšímu výkonu. 

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.