Vytápění tepelným čerpadlem

Pořídit si tepelné čerpadlo ano nebo ne? Názory na tento zdroj vytápění se v poslední době různí. Pro jednu skupinu jsou tepelná čerpadla výborná investice do budoucna, pro tu druhou zase naprostá zbytečnost a vyhazování peněz oknem. Kde je tedy pravda? Přečtěte si více v následujícím článku.

Výhody tepelných čerpadel

Pro nadšence do tepelných čerpadel toto zařízení znamená ekologický zdroj vytápění, díky kterému ušetří významnou část nákladů na teplo. Navíc jde o téměř bezobslužný systém, který vytopí Váš dům téměř bez práce. Jak ale asi tušíte, ne všechno je ve skutečnosti tak, jak to na první pohled působí. I tepelná čerpadla mají své nevýhody, o kterých se ovšem jejich striktní zastánci příliš nezmiňují.

Náklady na vytápění tepelným čerpadlem

Pokud se o tepelná čerpadla začnete hlouběji zajímat, nejčastěji se dočtete, že jejich největší výhoda spočívá v úspoře nákladů za plyn nebo elektřinu (pro běžnou rodinu až desítky tisíc ročně) a také v jednoduchosti jejich ovládání.

Počáteční investice na vytápění tepelným čerpadlem se Vám poměrně rychle vrátí. Dříve se uvádělo, že se návratnost investice do tepelného čerpadla pohybuje v horizontu 10 let. Díky stále stoupajícím cenám energií je ovšem možné, že v současné době to již bude časový interval návratnosti tepelného čerpadla kratší. Navíc není potřeba mít v blízkosti domu sklad na tuhá paliva (dřevo, uhlí apod.).

Nevýhody tepelných čerpadel

Pokud jde o nevýhody, určitě narazíte na názory, že vysoká počáteční investice do tepelného čerpadla se vůbec nemusí vyplatit. V tomhle případě hodně záleží na tom, jakým způsobem v současné době vytápíte. Pokud používáte elektřinu nebo plyn (tedy ty nejdražší, ale zároveň nejpohodlnější způsoby vytápění), můžete bez větších problémů za rok protopit klidně více než 50 tisíc. Provoz tepelného čerpadla je proti těmto způsobům vytápění výhodnější až o polovinu a v některých případech dokonce o dvě třetiny.

Problém nastává v případě, že v současné době používáte některá z pevných paliv, která jsou oproti zemnímu plynu a elektřině nesrovnatelně levnější. Například náklady na provoz tepelného čerpadla jsou v porovnání s hnědým uhlím téměř stejné.

Z ekonomického hlediska se tedy kvůli velké vstupní investici v takovém případě vytápění tepelným čerpadlem nevyplatí. Záleží samozřejmě také na výběru vhodného typu čerpadla. Svou roli v rozhodování ovšem může hrát také komfort, který bezobslužný systém nabízí na rozdíl od tuhých paliv.

Je mnoho domácností, u kterých se vytápění tepelným čerpadlem vyplatí a lze jej jednoznačně doporučit z obou hledisek, můžete ovšem narazit i na domy, u kterých situace tak příznivá není. Vždy je nejlepší pozvat si odborníky, kteří Vám připraví nezávaznou nabídku přímo na míru.

 

 

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist