Výpočet tepelné ztráty domu

Ať už se chystáte zateplovat dům, chystáte změnu vytápěcího systému nebo právě připravujete topnou soustavu pro Váš budoucí rodinný dům, bude se Vám v každém případě hodit, když budete znát tepelnou ztrátu Vašeho domu. Co je všechno třeba znát k výpočtu tepelných ztrát? Poradíme Vám!

Výpočet tepelných ztrát

Tepelné ztráty objektu můžete zjistit jak pro stávající dům pomocí termografické kamery, která odhalí tzv. tepelné mosty, tak i pro plánovanou výstavbu. Výpočet tepelných ztrát domu se odvíjí od velké řady proměnných. Podle výpočtu tepelné ztráty domu se určuje například i výši dotace v programu Nová zelená úsporám.

Tepelná ztráta

Co je vlastně tepelná ztráta? Jde o množství tepla v kWh, které ztratí objekt v dané lokalitě za 1 hodinu při průměrné extrémní teplotě -15°C. Teplo z domu uniká především skrze okna a dveře, ale také prostřednictvím zdiva, střechy a samozřejmě větráním.

Orientační výpočet tepelné ztráty objektu

Nejsnazší možností, jak se dozvědět tepelnou ztrátu Vašeho domu, je zjistit si objem vytápěného objektu. Tuto hodnotu objemu v m3 následně vynásobíme koeficientem měrné spotřeby vytápění. Koeficient určuje hlavně materiál, ze kterého je tvořeno obvodový plášť domu a typ použitých oken.

Pokud jde tedy například o starý nezateplený dům z plných cihel a s využitím klasických oken, pohybuje se jeho tepelná ztráta okolo 35 W/m3. Pokud provedeme částečné stavební úpravy jako například zateplení domu nebo výměnu oken, bude se hodnota ztráty pohybovat mezi 15-35 W/m3 dle rozsahu úprav. V případě, že tento rodinný dům zateplíme polystyrenem širokým 5 cm a vyměníme okna za dvojitá, plastová, snížíme energetickou náročnost domu tak, že se hodnota tepelné ztráty dostane až na 15 W/m3.      

Údaje pro přesnější výpočet

První část údajů pro výpočet tepelné ztráty objektu jsou informace o lokalitě a vůbec poloze objektu. Svou roli hraje, co nejpřesnější určení města či obce, dále venkovní teplota v zimním období, délka topného období ve dnech za rok. Důležitá je také usazení domu v krajině, zda je dům chráněn další hustou nebo řídkou zástavbou, či stojí osamoceně mimo zástavbu a zalesněný prostor.

Z informací týkajících se přímo objektu budete pro výpočet tepelných ztrát domu potřebovat znát stejně jako v prvním případě objem budovy z vnější strany, poměr prosklených částí objektu, průměrnou výšku konstrukce, průměrnou vnitřní teplotu během topné sezóny.

Do objemu objektu se nepočítá například podkroví, sklep, lodžie atd. Pro výpočet tepelné ztráty pouze pro část domu, ve které žijete, využijte hodnoty pro dům jako celek a až následně spočítat jeho poměrnou část.  

Měření tepelných ztrát

Čím více hodnot budete znát, tím více bude výpočet tepelné ztráty domu přesnější. V každém případě jde pouze o orientační výsledek, a pokud potřebujete znát přesná čísla tepelných ztrát domu například, abyste si mohli spočítat výkon kotle, nebo pro výkon tepelného čerpadla, bude lepší a také snazší kontaktovat odborníky z firmy 2K Energy s.r.o., kteří Vám pomohou výši tepelné ztráty přesně stanovit a navrhnout také vhodné řešení a nejvýhodnější zdroj tepla odpovídajícího výkonu.     

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist