Vhodná podlaha pro podlahové vytápění

Rozhodli jste se pro podlahové topení ve svém domě a teď přemýšlíte nad tím, jakou podlahovou krytinu vybrat? Poradíme Vám, kdy je nejvhodnější čas zamyslet se nad výběrem podlahy. A co je všechno nutné zvážit před koupí podlahové krytiny.

Kdy vybírat podlahovou krytinu?

S výběrem podlahové krytiny je nejlepší začít již v momentě, kdy se pro podlahové vytápění rozhodnete. Tedy během stavby, kdy máte ještě možnost řadu podmínek přizpůsobit Vaší volbě. Proberte Vaše rozhodnutí s projektantem, který vezme v potaz odpor podlahové krytiny a zohlední tuto hodnotu při dimenzování topných okruhů.

Podlahová krytina

Nejvhodnější podlahovou krytinou je díky dobré tepelné vodivosti keramická dlažba. Keramika vyniká minimálním tepelným odporem, který je označován jako R. Tato veličina určuje odpor materiálu proti prostupu tepla. Čím větší je odpor podlahové krytiny, tím větší budou Vaše náklady na vytápění v domácnosti.   

Jaké podlahy pro podlahové vytápění? 

Keramická dlažba

V domácnostech, které využívají podlahové topení, se nejčastěji setkáte s již zmíněnou keramickou dlažbou. Díky nízkému odporu a vysoké tepelné vodivosti se dostala keramika na první místo žebříčku vhodných podlah pro podlahové topení. Podobné vlastnosti nabízí také přírodní a umělý kámen. Odpor u těchto krytin se pohybuje při tloušťce materiálu 1,5 cm okolo 0,004 m2 K/W.  

Plastové podlahy – linoleum, Marmoleum, PVC

Hned za keramickou dlažbu bychom do vhodných podlah mohli zařadit plastové podlahy. Jejich vlastnosti se velmi blíží keramice. Nejoblíbenější mezi nimi je Marmoleum, u které oceníte dobrou tepelnou vodivost ve spojení s příjemným designem. Marmoleum je přírodního původu a velmi snadno udržuje, díky tomu je vhodné také pro alergiky.  Oproti podlahové krytině z PVC, která může obsahovat ftaláty, nebezpečné chemické látky, které se uvolňují do ovzduší a způsobují alergie a astma. 

Laminátové podlahy

Laminátové plovoucí podlahy v kombinaci s podlahovým topením fungují také dobře. Záleží u nich především na způsobu pokládky. Nejlepších výsledků dosáhnete využitím technologie s pevnou fixací laminátové podlahy k podkladu, které zlepší tepelnou vodivost.

Korkové podlahy

Po laminátových podlahách se do žebříčku vhodných krytin pro podlahové topení zařadily korkové podlahy. Tepelný odpor korku se pohybuje při tloušťce 1 cm okolo 0,114 m2 K/W. Korkové podlahy působí velmi dobře také jako zvukový izolant.

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy mají poměrně velký tepelný odpor. Pro svou nízkou tepelnou vodivost a nevelkou schopnost materiálu akumulovat teplo se dřevo spíše nedoporučuje jako krytiny pro podlahové topení. V případě, že přesto trváte na dřevěné podlaze, vybírejte krytinu ze stabilního materiálu, která odolává změnám teplot a vlhkosti v interiéru. Nevhodné materiály jsou například dub nebo měkká dřeva jako smrk, javor.

Nejlepší dřevěnou podlahou pro podlahové topení jsou kratší a užší parkety, jejichž tepelný odpor se při tloušťce 8 mm pohybuje spolu s lepící hmotou 2mm vysokou kolem hodnoty 0,05 m2 K/W. Při provozu je potřeba dodržovat maximální povolenou hodnotu podlahové plochy dle normy, která je v případě elektrického podlahového topení 25°C až 27°C a u teplovodního podlahového topení v rozsahu 35°C až 45°C. 

Koberce

Na konci žebříčku vhodné podlahové krytiny pro podlahové topení se nachází koberce. Jejich tepelný odpor se pohybuje při 1 cm okolo 0,15 m2 K/W. Kromě výšky vlasu koberce se odpor také odvíjí od materiálů, z kterých je tkanina vyrobena. Podlahové topení ztrácí zcela smysl zvlášť, pokud koberce ani nepřilepíte k podkladu nebo použijete pěnovou podložku. Koberce nejsou vhodné pro podlahové topení. V interiéru s podlahovým topením ale můžete bez problému použít malé ozdobné koberce.

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist