Tepelné čerpadlo nebo plynový kotel?

Přemýšlíte nad tím, kterou variantu nízkoenergetického vytápění byste měli zvolit pro Váš dům? Zvažujete všechna pro a proti - výši počáteční investice, její návratnost během let, životnost vytápěcího systému a především náklady na provoz? Připravili jsme pro Vás průzkum z praxe.

Dříve byla přípojka k zemnímu plynu téměř automaticky u každé novostavby, ale vzhledem k zvyšování cen plynu se od vytápění plynovým kotlem upouští a přechází se na jiné systémy, především pak na oblíbená tepelná čerpadla.

Ceny tepelných čerpadel a kotlů

Tepelná čerpadla a kotle na pelety, dřevo nebo uhlí patří dnes k nejlevnějším způsobům vytápění a jsou vhodné pro všechny typy lokalit. Tepelným čerpadlům ve srovnání s kotli na biomasu nahrává, že je jejich provoz bezobslužný. Komfortní teplotní pohody tedy v domácnosti dosáhnete bez námahy stejně jako u plynových kotlů.

Proti tepelným čerpadlům stojí především vyšší cena počáteční investice. Není to zcela pravda, protože částka, která zahrnuje cenu produktu a montáž tepelného čerpadla dodávající firmou, se ale může pohybovat již od 100 tisíc korun. Pořizovací hodnota nového kotle je sice obvykle nižší, ale i tak se s počátečními náklady dostanete po připočtení stavebních úprav přibližně na částku kolem 150 tisíc korun.

Náklady na vytápění tepelným čerpadlem

Oproti plynovému kotli jsou provozní náklady na vytápění tepelným čerpadlem nižší o 50 až 60%.  Vzhledem ke každoročnímu ušetření několika desítek tisíc na provozu se návratnost tepelného čerpadla pohybuje od 3 do 8 let. Tato doba se může ještě zkracovat v závislosti na vývoji růstu cen energií.    

Vzhledem k neustálému růstu cen za energie se jeví tepelné čerpadlo jako ideální způsob nízkoenergetického vytápění. Díky ročním úsporám na provozu tepelného čerpadla se Vám počáteční investice do několika let vrátí. Mimo to Vám nabízí tento vytápěcí systém velkou dávku energetické soběstačnosti na rozdíl od nejistých dodávek plynu.

Díky neustálému vývoji v oblasti tepelných čerpadel se již nemusíte obávat hlučnosti nebo velkých rozměrů. Tepelné čerpadlo vzduch voda je možné kombinovat například s podlahovým topením

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist