Ohřev vody sluncem a další možnosti

Náklady na vodu i její ohřev neustále rostou a tento trend bude nejspíše i nadále pokračovat. Zajímá Vás, jak maximálně ušetřit? Využijte ohřev vody sluncem nebo dalšími způsoby, které moderní technologie nabízí.

Pokud se tedy snažíte ušetřit za náklady na energie v domácnosti a nechcete se příliš slevovat ze současného komfortu, bude Vás jistě zajímat, jak zajistit ohřev vody levněji? Existuje řada možností nízkoenergetických způsobů ohřívání užitkové vody a každý má své pro a proti.

Solární ohřev vody

Jedním z nejčastějších využívaných způsobů je ohřev vody sluncem. Sluneční paprsky dopadají na zem denně i nejen za zcela jasných dnů a tak jsou solární panely při úsporách jednoznačně nejlepším pomocníkem. Solární panely na ohřev vody se nejčastěji umisťují na střechu orientovanou jižním směrem. Díky slunečnímu záření můžete ušetřit až 70% nákladů na ohřev užitkové vody.

Instalace solárních panelů není nijak složitá. Pro využití solárních panelů na ohřev vody i na vytápění je nutné zajistit větší plochu solárního systému a také připojení k zásobníku, který akumuluje energii pro vytápění domácnosti i ohřev teplé vody.

Ohřev vody tepelným čerpadlem

Další možností vhodnou na ohřev užitkové vody je tepelné čerpadlo. Jde o velmi oblíbené řešení díky tomu, že investice do tepelných čerpadel se majitelům brzy vrací zpět. Pro tepelná čerpadla s malým výkonem je vhodná kombinace s bojlerem s vložkou na solární ohřev.

Nevhodné je u tepelných čerpadel využití integrovaných zásobníků tepla s průtokovým ohřevem vody, protože je třeba v zásobnících celoročně udržovat teplotu nad 50°C, což u tepelného čerpadla velmi snižuje topný faktor.  

Plynový kotel s ohřevem vody

Plynový kotel je flexibilní řešení pro byty i rodinné domy. Pokud si však budete vybírat kotel, vždy je nutné ujasnit si, zda kotel hodláte používat pouze k vytápění, nebo i k ohřevu vody. Dříve se využívaly plynové kotle s ohřevem vody s investičně nejlevnějším systémem. Jednalo se o ohřev průtokem přes tepelný výměník zahřívaný plamenem hořáku.

Kde je však velký odběr, je výhodnější využít plynový kotel s ohřevem vody, buď přímým, nebo nepřímým v zásobníku. Prvotní investice do kondenzačního plynového kotle jsou sice vyšší, ale co se týká provozu lze tento systém snadno přizpůsobit Vašim potřebám. Hospodárnější může být například díky režimu ECO, který dohřívá vodu, až poté když klesne pod 10° C nebo také díky nastavení pro množství osob v domácnosti.   

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist