Odpojení od teplárny

Jak se odpojit od teplárny a jaké Vám to přinese úspory se dočtete ve článku, který pro Vás připravila společnost 2K Energy.

Odpojujeme se od teplárny

Ukázka instalace kotelny v Příbrami

"Největší překážkou při výstavbě nové plynové kotelny v bytovém domě je dle naší zkušenosti strach zezměny." říká Ing. Tomáš Kopecký z firmy 2K Energy s. r. o., která se odpojováním od centrálního zdroje tepla (CZT) a výstavbou plynových kotelen v bytových domech zabývá." Zejména starší lidé mívají z takového razantního kroku strach a navíc pokud by si za tímto účelem měli společně jako SVJ vzít úvěr z banky, staví se zpočátku většina členů SVJ proti takovému záměru."

"Právě proto, abychom takové zákazníky zbavili obav, nabízíme jim 2 možnosti při pořízení nového úsporného způsobu vytápění bytových komplexů. Většina firem na trhu nabízí pouze variantu, kdy si bytové družstvo či SVJ musí celou technologii koupit a případně si na koupi vzít úvěr z banky. Naše firma 2K Energy s. r. o. však nabízí také variantu, kdy celou technologii kotelny zainvestujeme z vlastních zdrojů a kotelnu následně provozujeme." doplňuje Ing. Michal Kapoun ze stejné firmy. Bytový dům a jeho obyvatelé se tak stávají pouze uživatelem systému se stejným komfortem, na jaký byli dosud zvyklí od teplárny s jediným rozdílem, že za teplo platí mnohem méně než dříve. Při realizaci nemusí zaplatit nic a ihned se spuštěním kotelny začínají šetřit významné částky. Mají tak možnost seznámit se s technologií bez rizika a později, když si ověří funkčnost a spolehlivost dodaných komponent se mohou rozhodnout kotelnu odkoupit a provozovat na vlastní pěst a dosáhnout tak maximálních úspor. Navíc se odkupní cena s každým rokem provozu snižuje.


Porovnání nákladů na vytápění

Graf porovnání nákladů na vytápění

Při současné ceně plynu (únor 2014) vychází kompletní náklady na provoz plynové kondenzační kotelny (vč. spotřeby elektřiny, plynu a dalších provozních nákladů) na 380-420 Kč za 1 GJ tepla (kombinovaná dodávka tepla a teplé užitkové vody). Pokud se celá instalace doplní ještě např. o solární panely, můžou se celoroční náklady na 1 GJ dostat i na méně než 300 Kč/GJ. Kromě samotné úspory na každý GJ dochází zpravidla k dalším úsporám až 30% díky moderní ekvitermní regulaci a eliminaci tepelných ztrát na cestě od výměníku teplárny do objektu.

Teplo vyrábíte uvnitř domu a vyrábíte ho jen tolik, kolik ho skutečně potřebujete. Pokud Vám teplárna nyní dodává teplo, je v jejím zájmu dodat Vám ho co nejvíce. Pokud si teplo vyrábíte sami, snažíte se ho naopak vyrobit co nejméně, samozřejmě však dostatek, abyste doma měli dostatečnou tepelnou pohodu.

Firma 2K Energy s. r. o. Vám samozřejmě pomůže nejen při dodávce a montáži technologie kaskádové plynové kondenzační kotelny, ale také před montáží s vyřízením stavebního povolení či s vyřízením úvěru na pořízení s velice nízkým úrokem pod 2%. Po spuštění kotelny Vám nabídne pravidelný dohled nad kotelnou a případně optimalizaci běhu kotelny a pomoc s nastavením tak, aby Vaše úspory byly opravdu maximální. "V roce 2013 jsme také 5 domům pomohli vyřídit dotaci z evropské unie na pořízení plynové kotelny a solárního systému ve výši 60%. V některých případech se jednalo o dotace ve výši více než 1 milon Kč." dodává Ing. Tomáš Kopecký z firmy 2K Energy s. r. o.

I bez dotace je investice do odpojení od CZT a do nové plynové kotelny velice výhodná. Návratnost, tedy doba kdy se Vám investice do pořízení zaplatí, z úspor se pohybuje mezi 3 a 6 roky dle velikosti domu. "Pokud se podaří získat dotaci, pak se návratnost zkrátí na méně než polovinu a navíc se pořízením kotelny zvýší hodnota nemovitosti." Úspora pro jednotlivé domácnosti tak může být v některých případech i více než 1000 Kč měsíčně. Pro starší lidi v důchodu to může znamenat značné zlepšení finančního rozpočtu.


Porovnání nákladů na vytápění

 

Graf úspor - meziroční srovnáníSkutečná data z provozu kotelny v Příbrami jsou k dispozici v následujících grafech. Náklady na provoz klesly až na 325 Kč/GJ. Při započítání splátky úvěru na pořízení kotelny je celková cena 1GJ 437 Kč/GJ, což je významně méně než je cena tepla z většiny českých tepláren. Na následujících grafech je finanční porovnání provozu v průběhu celého roku pro nezateplený dům 32 bytů.


Více informací o odpojování bytových domů od centrálního zásobování teplem se dočtete na webových stránkách 2K Energy s. r. o.

Celý článek včetně grafů si můžete stáhnout ve formátu pdf.

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist