Jaké tepelné čerpadlo?

Plánujete změnit dosavadní drahý způsob vytápění za efektivnější verzi? Nebo jste se rozhodli pro stavbu rodinného domu a chcete ekologický a zároveň levný způsob vytápění? Tepelná čerpadla představují spojení všech vyjmenovaných pozitiv.

Tepelná čerpadla nabízí hned několik druhů, které se liší umístěním jednotky odebírající energii z vnějšího prostředí. Energii čerpanou ze svého okolí, kterou následně přemění na teplo, může tepelné čerpadlo získávat z vody, vzduchu nebo země. Jaké tepelné čerpadlo tedy vybrat?

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Na výběru tepelného čerpadla opravdu záleží, protože teprve díky správnému typu můžete ušetřit Vaše náklady za teplo. Mezi základní typy čerpadel patří vzduch-voda, země-voda a voda-voda. První pojem značí, odkud si si tepelné čerapdlo bere energii. Druhým označuje teplosměnné médium, skrze které je vytvořené teplo přiváděno do topných těles. Tímto médiem bývá nejčastěji voda, která vytápí domácnosti prostřednistvím radiátorů nebo podlahového topení. 

Nejrozšířenějším typem je tepelné čerpadlo vzduch voda, které je možné umístit téměř kdekoliv v České republice a je vhodné i na vytápění bazénů.. Tepelné čerpadlo vzduch voda má malé nároky na prostor a jeho instalace patří mezi nejlevnější. 

Tepelné čerpadlo vzduch voda se však nehodí do míst v chladném pásmu, kde jsou často nízké teploty a mohou se dostat až pod bod mrazu. V tu chvíli má čerpadlo nižší výkon a díky tomu i větší spotřebu elektřiny. Ve vyšších nadmořských výškách se doporučuje spíše využít tepelného čerpadla země voda.   

Tepelné čerpadlo pro alergiky

Další možnou variantou, které nabízí odlišené teplosměnné médium v podobě vzduchu, je tepelné čerpadlo vzduch vzduch. Tento moderní systém vytápění je vhodný i pro alergiky, protože dokáže zbavit místnost alergenů, plísní, škodlivin a virů. Tepelné čerpadlo vzduch vzduch Vám tedy nabízí i nadstandardní funkce jako klimatizaci, odvlhčování a vyčištění vzduchu. 

Instalace je snadná a náklady na ní nízké. Tepelné čerpadlo vzduch vzduch se hodí především do domácností s malým počtem místností, kde se v prostoru teplo šíří rychleji. Systém neumožňuje ohřev teplé vody.

Tepelná čerpadla pro chladnější oblasti

V chladnějších oblastech se často objevují tepelná čerpadla země voda, které nabízí až o 30% větší úsporu elektřiny než u čerpadel vzduch voda. U systému země voda je zapotřebí pozemek o minimální výměře 200m2, u kterého je dopředu nutné provést analýzu výkopem do určité hloubky.

Počáteční investice do tepelného čerpadla země voda jsou díky průzkumu a vrtu dražší, ale následné provozní náklady jsou nízké a systém nabízí také delší životnost. Omezením u tepelných čerpadel země voda je nemožnost dalších výkopů na pozemku, kde jsou plošné kolektory umístěny.  

Tepelné čerpadlo pro geotermální oblasti

Tepelné čerpadlo voda voda nejvíce využijete v geotermálních oblastech nebo v místech s dostatkem spodní vody. Použitím systému je také možné využít v průmyslové sféře, kdy využije odpadní teplo vody vznikající při technologických procesech.

Vzhledem k otevřenému systému potřebuje tepelné čerpadlo voda voda pravidelnou údržbu a tím vznikají vyšší náklady na servis. Umístění tepelného čerpadla voda voda je omezeno lokalitou, ale ve srovnání dosahuje nejvyšších topných faktorů.   

Ať už jste si vybrali jakýkoliv druhy tepelného čerpadla, konzultujte svoje rozhodnutí i s odborníky, kteří Vám kromě speciálního posudku připraví i cenovou kalkulaci teleného čerpadla.  

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce s tepelnými čerpadly!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist