Jak vybrat krbová kamna?

Chystáte se ke koupi krbových kamen? Dejte si pozor při jejich výběru, existuje totiž mnoho typů, které se od sebe liší výkonem, technologií spalování nebo třeba materiálem, ze kterého jsou vyrobena. Hlavní rozdíl spočívá právě v použitém materiálu, můžete si vybrat buď plechová, nebo kachlová kamna. Oba typy kamen mají své výhody a nevýhody, které si rozebereme právě v tomto článku.

Proč si pořídit kamna?

Hlavním důvodem, proč topit dřevem, a ne například plynem, je finanční úspora. V případě průměrného dvoupodlažního domu mohou být náklady na vytápění při spalování dřeva dokonce až poloviční než při vytápění zemním plynem. Investice do kamen se tedy vrátí v horizontu maximálně dvou až tří let.

Plechová nebo kachlová?

Základní otázka je, jestli chcete kamna plechová, nebo kachlová. Krbová kamna s plechovým pláštěm mají výhodu v rychlém nahřátí, protože plech velmi dobře propouští teplo. V místnosti tak můžete mít tepleji už pár minut po zatopení. Vytopit kachlová kamna sice trvá delší dobu, ovšem díky akumulačním vlastnostem keramického obkladu zase vydrží déle hřát. Rozhodnout se tedy musíte podle vašich preferencí. 

Dále si musíte ujasnit, jakým tahem disponuje váš komín. Ke správné funkci kamen je totiž potřeba, aby sání komínu bylo postupné a byl zajištěn optimální přívod vzduchu ke kamnům. Tah si musíte nechat odborně změřit, podle normy se jeho nominální výkon pohybuje od 10 do 12 Pa. Tah komínu se měří přímo na výstupu z kamen nebo vložky, ideální výška kouřovodu pro měření tahu je zhruba 25 centimetrů po zhruba hodinovém provozu. Pokud vám naměří příliš velká tah, existuje několik způsobů jak jej snížit. Jedním z nich je například namontování komínové stříšky, která částečně zamezí odchodu kouřových plynů. 

Jak je to s výkonem?

Musíte si také zjistit, jaký průměr má samotný kouřovod, ke kterému budou kamna připojena a také jak velký prostor chcete vytápět. Starší domy mají horší tepelnou izolaci než novostavby a tak je možné, že do staršího domu budete potřebovat kamna disponující až dvojnásobným výkonem. Počítejte s tím, že u starších domů budete potřebovat 1 kW k vytopení 20 m3, kdežto u novostaveb zvládnete s 1 kW výkonu vytopit až 40 m3. Předem si tedy vyměřte plochu vašeho domu a podle toho vyberte příslušná kamna.

Pokud má tedy váš dům například plochu 120 m3 a jde o novostavbu, jednoduchým výpočtem zjistíte, že vaše budoucí kamna by měla disponovat výkonem 3 kW. Pokud výpočet podceníte a budete se snažit výkon kamen uměle zvýšit, mohou vám kamna popraskat a tím dojde k jejich znehodnocení. Můžete narazit i na opačný případ, silná kamna způsobí přetopení celého domu. To lze sice řešit tím, že budete při vytápění méně přikládat, nicméně tak docílíte jen toho, že vaše kamna nebudou fungovat tak efektivně, jak by v ideálním případě mohla. 

Klasická kamna nebo kamna s teplovodním výměníkem?

Rozdíl mezi klasickými kamny a kamny s teplovodním výměníkem spočívá v tom, že klasická kamna vytápí primárně tu místnost, ve které jsou umístěna. Teplo lze dostat do dalších místností jen otevřením dveří. Klasická krbová kamna zkrátka nejsou napojena na stávající topení a většinou tedy jsou jen doplňkovým způsobem topení. Pro mnoho lidí jsou navíc kamna jen dalším nástrojem, který slouží k dotvoření příjemné atmosféry domu. 

Krbová kamna s teplovodním výměníkem jsou naopak napojena na stávající rozvod tepla a to tak může zaplavit celý váš dům i bez toho, aniž by musely být otevřené dveře. Tato kamna jsou díky napojení na rozvodnou síť vhodná i jako primární zdroj tepla

Peletová kamna a kamna s terciálním spalováním

Peletová kamna patří mezi nejmodernější spalovací technologii, která je v současné době k dispozici. Jejich hlavní výhodou je, že díky velkému zásobníku na pelety dokáží fungovat až několik dní a nevyžadují žádnou složitější obsluhu. Tato kamna dokáží palivo automaticky zapálit a regulovat teplotu v domě stejně jako kotel na pelety

Jako kamna s terciálním spalováním jsou označována taková kamna, které zužitkovávají zbytkové hořlavé plyny, které by u normálních kamen odešly komínem, a tím napomáhají ke kvalitnějšímu spalování a zdravějšímu ovzduší. Tento typ kamen je vysoce účinný a vypouští do vzduchu jen malé množství škodlivin. 

Kamna jsou v dnešní době velmi stylovým a vyhledávaným doplňkem interiérů, který se znovu vrací do módy. Kamna jsou navíc díky své schopnosti vyhřát část domu (nebo i celý dům) v interiéru velmi užitečná a pomáhají dotvářet atmosféru domu při dlouhých zimních večerech. 

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist