Jak vybrat kotel?

Vybíráte nový kotel a začínáte se v jejich nabídce ztrácet? Projděte si náš přehled, díky kterému zjistíte, co je momentálně hitem trhu a jaké jsou aktuální možnosti vytápění, případně i ohřevu vody. Hlavní otázkou je, jaké palivo chcete k vytápění objektu využívat, od toho se totiž bude odvíjet i výběr samotného kotle.

Jaký vybrat kotel?

Na výběr máte v případě kotle čtyři možnosti. Topit můžete buď dřevem, uhlím, plynem nebo elektřinou. Nejlevnější volbu představuje dřevo. Náklady na vytápění rodinného domku dřevem se pohybují okolo 20 tisíc korun. Musíte ovšem počítat s tím, že dřevo musíte někde uskladnit, dále ho zpracovat, nařezat a obecně tak dřevo představuje nejméně pohodlnou cestu, kterou lze topit.

Uhlí představuje podobnou variantu jako dřevo, také jej musíte někde uskladnit (ideálně ve vyhrazeném sklepení), ovšem manipulace s uhlím je mnohem snazší než se dřevem. 

O něco dražší je topení zemním plynem. Jedna topná sezóna pro rodinný domek vyjde na zhruba 40 tisíc korun. Topení zemním plynem je elegantním a osvědčeným řešením, které je velmi pohodlné a vyznačuje se čistým a plně automatickým provozem, velmi dobrou regulovatelností výkonu zdroje, příznivými provozními i pořizovacími náklady a velmi dobrou účinností, které je v případě použití nové kondenzační technologie dokonce na špičce současné nabídky. Topení plynovým kotlem navíc nabízí i možnost levného ohřevu teplé vody a vaření na plynu, které vyjde mnohem levněji, než vaření s použitím elektrického proudu. 

Nejdražší ale zároveň nejpohodlnější je vytápění elektřinou. Můžete si koupit akumulační kamna, která jsou relativně levná na pořízení a dokáží nahradit lokální vytápění, jejich nevýhoda ovšem spočívá ve vysokých nárocích na dimenzování distribuční sítě a přípojky domovního vedení a také je nutné počítat s tím, že ohřev vody budete muset řešit odděleně.

Z čistě elektrických řešení vyjde nejlevněji pořízení tepelného čerpadla, které sice představuje poměrně vysokou počáteční investici, ta se ovšem vrátí hned v několika dalších letech, protože vytápění elektřinou za pomoci tepelného čerpadla stojí ročně jen zhruba 20 tisíc korun. 

Jaký typ kotle vybrat?

Kotle se rozdělují na kotle závěsné a kotle stacionární, které stojí postavené na zemi. Elektrické kotle jsou většinou závěsné, ostatní typy kotlů musí stát přímo na zemi. Zde záleží na vašich preferencích a také na tom, jak velkým prostorem disponuje místnost, ve které chcete kotel mít. Z hlediska jednotlivých druhů kotlů mají velkou výhodu kotle elektrické. U nich totiž nemusíte řešit odvod spalin do komína a další záležitosti s tím spojené.

Kotle na zemní plyn, uhlí a dřevo už samozřejmě vyžadují komínové vedení. U plynových kotlů to však ještě lze obejít, odtah spalin lze totiž v jistých případech řešit ventilátorem přímo přes obvodovou zeď objektu. 

Dále se musíte ještě rozhodnout, zda má být kotel zároveň i zdrojem teplé užitkové vody, nebo zda si raději ještě pořídíte bojler. Můžete si zvolit buď kotel s průtočným ohřevem, který ohřívá jen vodu, kterou právě odebíráte, nebo kotel s vestavěným zásobníkem, který ohřívá užitkovou vodu a ukládá ji do malého zásobníku o objemu zhruba 50 litrů, anebo přímo ohřev v externím zásobníku na vodu, který se podobá bojleru.

Tento zásobník lze zakoupit buď samostatně, s určitými druhy kotlů je dodáván v sadě. Externí zásobník na vodu se velmi podobá bojleru, jediný rozdíl spočívá v tom, že tyto zásobníky nedisponují samostatným elektrickým tělesem na ohřev vody. 

Jaký výkon kotle zvolit?

Potřebný výkon kotle vám přesně určí odborník, přibližně si jej můžete vypočítat tak, že vezmete plochu všech místností v domě a vynásobíte ji 70 až 80 u novějších staveb s pokročilou tepelnou izolací a přibližně 150 až 160 u starších staveb bez zateplení. Tento výsledek představuje přibližný výkon kotle ve Wattech, pro přepočet na kW, ve kterých jsou výkony jednotlivých kotlů uvedeny, je potřeba výsledek vydělit tisícem. Více o výpočtu potřebného výkonu kotle si můžete přečíst v našem dalším článku. 

Chcete využít Kotlíkové dotace na nově vybraný kotel, seznam kotlů najdete zde!

 

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist