Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo se stalo všeobecně oblíbeným ekologickým, levným a zcela bezstarostným způsobem vytápěním po celém světě. Jak ale vlastně tepelné čerpadlo funguje?

Tepelné čerpadlo funguje na opačném principu než chladničky. Zařízení má dva okruhy – primární a sekundární. Primární okruh tvoří venkovní část, sekundární vnitřní topný systém. Tepelné čerpadlo se skládá z kompresoru, expanzního ventilu a dvou výměníků kondenzátoru a výparníku.

Venkovní jednotka odebírá energii z vnějšího prostředí, což může být voda, vzduch nebo zem, kterou přemění a následně s ní vytápí určené prostory. Tepelné čerpadlo vzduch voda zůstává plně funkční do venkovní teploty -25°C, poté efektivita zvolna klesá.

Princip tepelného čerpadla

Nejčastěji využívaný princip tepelného čerpadla je uzavřený chladící okruh, kde v reverzním cyklu probíhá výroba tepla. Nejdříve tepelné čerpadlo odebere energii z vnějšího prostředí v podobě nízkoenergetického tepla, které je předáno chladivu kolujícímu uvnitř jednotky. Chladivo je přivedeno na výparník, kde se odpaří. Plynné skupenství je nasáto do kompresoru, který plynné chladivo stlačí, čímž díky vyššímu tlaku stoupne i jeho teplota na asi 80°C. 

V této fázi předává tepelné čerpadlo pomocí druhého výměníku - kondenzátoru teplo topné vodě a dochází ke zkapalnění chladiva. Zkapalněné a ochlazené chladivo směřuje přes expanzní ventil zpět k prvnímu výměníku - výparníku, aby se znovu ohřálo z vnějšího prostředí. Jde o neustále se opakující koloběh.

Celý koloběh může být pro větší hospodárnost doplněn o ekvitermí regulátor, který zajištuje levnější provoz tepelného čerpadla. Ekvitermní regulace totiž automaticky reaguje na venkovní teplotu a na jejím základě udržuje teplotu topné vody. 

Úspora elektrické energie

Díky tepelnému čerpadlu se stanete ekonomicky nezávislý, protože energii budete čerpat zdarma z okolního prostředí. Vaše náklady za energie mohou klesnout až o 80%. Na tepelná čerpadla se vztahuje dotace od státu v programu Zelená Úsporám 2016.

V případě jakýchkoli dotazů se neváhejte obrátit na firmu 2K Energy s.r.o., jejíž odborníci Vám velmi rádi zodpoví všechny otázky. 

Fotogalerie

 

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist