Jak funguje solární panel?

Chtěli byste také využívat sluneční energii na ohřev užitkové vody nebo na výrobu elektřiny? Na jakém principu pracují solární panely? Záleží na tom, jaký typ solárního systému zvolíte. Jak funguje solární panel na ohřev vody a jak ten na výrobu elektrické energie?

Druhy solárních panelů

Fotovoltaické solární panely

Existují dva druhy fotovoltaických solárních panelů, které se liší složením svých článků. Buď jsou jejich články tvořeny polovodičovými prvky křemíku - křemíkový solární panel, nebo jsou fotovoltaické články z organických prvků – organický solární panel. Na složení fotovoltaických článků závisí účinnost solárních panelů, tedy to, jak solární panel funguje v praxi.

Účinnost solárních panelů

Účinnost solárních panelů se odvíjí již od jejich typu. V případě staršího křemíkového solárního systému účinnost dosahuje využití 17% energie, která dopadá na Zemi. Polovodič přemění elektromagnetickou energii světla na elektrickou energii. Jde o tzv. fotoelektrický efekt, který vzniká dopadem slunečního záření, kdy se uvolňují volné nosiče elektrické.

Druhý organický solární systém vyvinuli vědci v Izraeli a je založen na principu fotosyntézy. Zde účinnost solárních panelů dosahuje až na 25% z dopadající sluneční energie. Maximální účinnost by podle vědců teoreticky mohla dosáhnout na 34% využití solární energie k přeměně na elektřinu.

Fototermické solární panely

Fototermické panely (FT panely) jsou využívaný jako solární systém na ohřev vody. Jde o solární systém, který využívá slunečních paprsků, aby je přeměnil na tepelnou energii. Solární kolektory jsou uzpůsobeny tak, aby vstřebaly maximální množství sluneční energie s minimálním únikem zpět do prostoru. 

K tomu slouží trubicové solární kolektory nebo ploché solární kolektory. Oba typy solárních kolektorů využívají měděné trubičky, která je vedena buď skleněnou trubicí, nebo skrze ploché skleněné desky umístěné v rámu.

Jak funguje solární panel na základě měděné trubičky? Měděná trubička předává získanou energii ze Slunce teplonosné kapalině, která je následně vedena do výměníku, kde se ohřívá užitková nebo otopná voda v akumulačním zásobníku. Solární panely slouží pro ohřev užitkové vodu v domácnosti nebo na vytápění.

Vytápění solárními panely a solární ohřev vody

Nejdůležitější při výběru solárních systémů je jejich účinnost, která se pohybuje za průměrné intenzity záření během roku mezi 60-95%. Účinnost solárních panelů se mění v závislosti na venkovní teplotě a intenzitě slunečního svitu. Pro vytápění domácnosti se výpočet kusů solárních panelů odvíjí od tepelné ztráty domu. Na každý kilowatt připadá 1,2 m2 solárního panelu.

Pokud se chystáte využít solární panely na ohřev vody, budete potřebovat přibližně 1 m2 na osobu. Tato plocha dokáže během letního dne ohřát až 100l vody o teplotě 55°C. Klimatické podmínky České republiky bohužel nejsou příznivé k využití solárního systému bez doplňkového zdroje tepla. Zvládnou však pokrýt přibližně 50-60% celkové spotřeby tepla za rok.    

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist