Jak funguje akumulační nádrž

Zajímáte se o pořízení akumulační nádrže do domácnosti a tak Vás při jejím výběru napadlo, jak vlastně taková akumulační nádrž funguje? Čtěte dále a dozvíte se nejen celý princip, ale další praktické informace o akumulačních nádržích.

Akumulační nádrž je zařízení, které má za úkol optimalizovat hospodaření s tepelnou energií, kterou vyrobilo některé z energeticky úsporných a ekologických moderních zdrojů tepla. Akumulační nádrže mohou být zapojeny s jakýmkoliv typem nízkoenergetického řešení. Dokonce umožňují i jejich kombinaci. A na jakém principu vlastně akumulační nádrže fungují? 

Akumulační nádrž v propojení se zdrojem tepla slouží k ukládání přebytků vyrobené tepelné energie. Například pokud topíte v kotli na tuhá paliva a během neděle topíte více, protože je celá rodina doma, dochází k přetopení místností a následně větrání. S využitím akumulační nádrže můžete přebytečnou tepelnou energii uložit a ta následně zajistí udržení tepelného komfortu, i když zrovna nepřikládáte nebo vůbec nejste doma.

Zapojení akumulační nádrže

Akumulační nádrže jsou vlastně netlakové zásobníky teplé vody s izolační vrstvou na povrchu, která zabraňuje nežádoucím únikům tepla. Nádrž může být zapojena jak v tlakovém, tak v beztlakovém systému například k tepelnému čerpadlu, solárním panelům, plynovému kotli, krbové vložce či kotli na tuhá paliva.

Zapojením akumulační nádrže vznikají dva obvody – topný, kam se tepelná energie z akumulační nádrže odebírá pouze v případě poklesu teploty v místnosti, což určí nastavení termostatu. Druhý obvod je vytápěcí, do něhož je zapojen zdroj tepla, který vytváří přebytky tepelné energie ukládané do akumulační nádrže.

Akumulační nádrž s výměníkem

Akumulační nádrž může být zapojena v tlakovém i beztlakovém obvodu. V uzavřeném netlakovém topném systému se využívá akumulační nádrž s výměníkem, který slouží k zapojení netlakové akumulační nádrže do tlakového topného obvodu. Počet výměníků se liší podle počtu vstupních a výstupních obvodů. Maximálně se dají využít čtyři výměníky, jejich velkost nejlépe určí odborník.

Velikost akumulační nádrže

Rozhodujete se, jak velkou akumulační nádrž? Velikost akumulačních nádrží se pohybuje od menších od 500 litrů až po velké 1500 litrů, ale existují i akumulační nádrže na míru až do velikosti 10000 litrů, které jsou vhodné pro průmyslové a administrativní typy budov. Výběr se odvíjí od výkonu zdroje tepla a využití teplé vody pouze pro topení nebo i pro ohřev vody. Obecně platí spíše, že čím větší akumulační nádrž, tím více ušetříte.

Uložená tepelná energie v akumulační nádrži nabízí lepší hospodaření bez zbytečných úniků tepla a také pohodlnější regulaci. S akumulační nádrží udržíte komfortní teplo v domácnosti, ať zrovna hoří oheň v krbu či nikoliv. 

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist