10 tipů, jak ušetřit v domácnosti

Máte také pocit, že se neustále nemůžete doplatit? Platby za bydlení, energie, benzín, jídlo, nejrůznější poplatky za telefon, internet, pojištění atd. Korunky od Vás spíše odbíhají než, aby se k Vám hrnuly? Našli jsme 10 tipů, jak můžete v domácnosti ušetřit.

1. Začneme s běžnými domácími spotřebiči. Televizor, DVD přehrávač, audio systém, mikrovlnná trouba a další přístroje, které necháváte běžet v pohotovostním režimu tzv. standby napojte na prodlužovací kabel s vypínačem hovorově nazývaného „pes", který Vám umožní je jedním tlačítkem vypnout a zapnout. Svítící dioda pohotovostního režimu sice má malý odběr energie, ale i tak Vám úplné vypnutí domácích spotřebičů ročně může ušetřit tisíce za elektřinu.


2. Máte-li doma starší pračku, není od věci nechat asi jednou za rok změřit spotřebu elektřiny. Měření můžete provést sami tzv. wattmetrem, který pořídíte v obchodu s elektronikou přibližně za 700 Kč. Tím si ověříte, zda je její provoz ještě vůbec ekonomický nebo by se Vám již vyplatila investice do nové pračky. Podobně jsou na tom chladničky a mrazáky staré více jak 10 let.


3. Přemýšlíte-li o koupi nového velkého mrazáku, mějte na paměti, že pultové mrazničky mají díky svému tvaru o 15% nižší spotřebu elektrické energie než klasické skříňové. Potraviny v nich ukládejte v dobře uzavřených obalech, aby se Vám v závislosti nad odpařování vlhkosti zbytečně nevytvářela námraza, která také zvyšuje spotřebu mrazničky.


4. Myčky v domácnosti Vám ušetří čas, spotřebu vody a také energii, pokud budete využívat úsporné programy, které přístroj nabízí. Například u méně špinavého nádobí stačí bohatě program s teplotou vody 50°C (standard je 65°C). Vyzkoušejte také časově kratší programy.


5. Oběhová čerpadla, která zabezpečují cirkulování topné vody v soustavě, jako je podlahové topení nebo radiátory, také nemládnout. U starších modelů přímosměrně stáří zvyšuje spotřeba elektrické energie.


6. U bojlerů na ohřev teplé vody nenastavujte více než na 65°C. Tato teplota je pro provoz bojleru nejekonomičtější. Bonusem je i prodloužení životnosti bojleru, kde v důsledku optimální teploty klesá tvorba vodního kamene.


7. V případě, že máte sjednaný s dodavatelem energie nízký tarif, tak se domácnostem s ohřevem vody přes bojler nebo vytápěním přes elektřinu vyplatí pořídit spínací hodiny. Tento časový spínač, který stojí od 100 do 200 Kč, za Vás bude hlídat, kdy přijde levný proud a sám v tu chvíli zapne a následně vypne spotřebič. Takže můžete prát prádlo v pračce nebo mýt nádobí v myčce za polovinu ceny energie.


8. Malým koupelnám doporučujeme využít tepelného zářiče, které snadno a rychle vytopí místnost, v momentě kdy se tam pohybujete. Tepelné paprsky infrazářiče ohřejí vzduch v koupelně bezprostředně, takže zmizí časové i energetické ztráty.


9. Pořídili byste si rádi do domácnosti krb? V tom případě Vám radíme využít typ krbu s teplovodní vložkou, která pomáhá odvést tepelnou energii do akumulační nádrže, odkud následně putuje do topného systému. Teplo, které využijete pomocí teplovodní vložky, by jinak bez užitku odešlo komínem.


10. Příjemného domácího osvětlení docílíte snadno pomocí výbojkového světelného zdroje, jako jsou trubicové zářivky s barevnými odstíny, vysokotlaké výbojky s keramickým kulovým hořákem a další, které mají také nižší spotřebu než halogenové zdroje. 

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Zpět na aktuality

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.

 
Potřebujete ušetřit na energiích? Rádi Vám poradíme...
TOPlist