Teplená čerpadla pro bytové domy

Jedním z nejoblíbenějších způsobů nízkoenergetického vytápění se v České republice stala tepelná čerpadla, která jsou převážně využívána v rodinných domech. Spolu se zdražováním energií a nestálým vývojem ve světě se i řada bytových domů odpojuje od centrálního zásobování teplem a hledá nové alternativní zdroje energie.

Instalací tepelného čerpadla v bytovém domě získají obyvatelé nižší náklady za teplo a také za ohřev teplé vody, ale jsou zde i další výhody tepelných čerpadel. Počáteční investice se u bytového domu vrátí ještě rychle než u rodinného domu a úspory budou díky větší spotřebě viditelně nižší.

Průměrné výrobní náklady u tepelného čerpadla se pohybují okolo 240 Kč/GJ, díky tepelnému čerpadlu ušetříte v bytovém domě od 100 až do 400 Kč na GJ (v některých oblastech je to i téměř 800 Kč). Hodnota se může měnit v souvislosti s cenou elektrické energie v lokalitě a s celoročním topným faktorem.

Tepelné čerpadlo pro bytový dům

Případy, kdy jsou instalována tepelná čerpadla v bytovém domě, se čím dál více množí. Především pokud jde o novostavby, kde je instalace snazší, ale ani v již existujícím bytovém domě není přechod na tepelné čerpadlo nemožný.

S tepelným čerpadlem pro novostavbu lze počítat již dopředu a upravit tak nejen vše pro bezproblémový chod, ale také vymezit zvláštní prostor pro ústřední strojovnu. U starších bytových domů je před samotnou realizací tepelného čerpadla ještě zajistit maximální snížení energetické náročnosti prostřednictvím zateplení budovy a výměny oken.   

Důležité je při výběru dodavatele mít zajištěn monitoring a servis v podobě optimalizace provozu tepelného čerpadla. Bez toho se ve finále může tepelné čerpadlo pro bytový dům stát nepříjemnou záležitostí, která se naopak prodraží.

Dotace na bytové domy

Na rok 2015 se chystá vyhlášení výzvy v programu Zelená úsporám pro bytové domy. Finanční podporu od státu budou moci získat i obyvatelé bytových jednotek. Dotace pro bytové domy se budou vztahovat na regeneraci starších bytové zástavby v Praze a na novostavby realizované v nízkoenergetickém standardu.  Více se o dotacích pro bytové domy dozvíte zde!

Zjistěte, jak ušetřit desetitisíce na dodávkách tepla!

Nechte nám kontakt a náš odborník Vám udělá nezávaznou kalkulaci

Kontaktní formulář

Poradíme Vám, jak ušetřit na energiích! Zadejte prosím Vaše kontaktní údaje, naši pracovníci Vás budou na základě odeslaného formuláře kontaktovat. Děkujeme.